[185] Δημοσιεύματα εποχής για την πρωταθλήτρια ομάδα της ΕΠΑ 1969-70

Την περίοδο 1969-70, μετά από ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα που κρίθηκε στη τελευταία αγωνιστική, πρωταθλήτρια Κύπρου ανακηρύχθηκε ύστερα από 25 χρόνια η ομάδα της ΕΠΑ. Το τελευταίο πρωτάθλημα το είχε κατακτήσει την περίοδο 1945-46.

Τον τίτλο διεκδικούσαν τρεις ομάδες: η ΕΠΑ, ο Πεζοπορικός και η Ομόνοια. Σ’ ένα παιχνίδι στο ΓΣΖ, που έγινε την Κυριακή 29 Μαρτίου του 70, μεταξύ της Λαρνακιώτικης ομάδας και της Ομόνοιας και που θα παραμείνει αξέχαστο σε όσους είχαμε την τύχη να το παρακολουθήσουμε, κρίθηκε το πρωτάθλημα. Ο τίτλος παιζόταν από ένα συνδυασμό αποτελεσμάτων. Την προηγούμενη μέρα, Σάββατο 28 Μαρτίου, ο Απόλλωνας νίκησε στο ΓΣΟ τον Πεζοπορικό με 2-0 και έτσι η ομάδα της Λάρνακας παρέμεινε στους 53 βαθμούς. Στο παιχνίδι που ακολούθησε την Κυριακή στο ΓΣΖ, Ομόνοια και ΕΠΑ είχαν από 52 βαθμούς. Τυχόν ισοπαλία μέχρι 3-3 ευνοούσε την ΕΠΑ, ενώ ισοπαλία 4-4 και άνω, τον τίτλο θα κέρδιζε ο Πεζοπορικός. Η Ομόνοια ήταν υποχρεωμένη να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι εκείνο απέναντι της ΕΠΑ αν ήθελε να ανακηρυχθεί αυτή πρωταθλήτρια.

Ο αγώνας  ήταν πραγματικά συγκλονιστικός. Με το σφύριγμα της λήξης του αγώνα και με το τελικό αποτέλεσμα 3-3, η ΕΠΑ ήταν ήδη πρωταθλήτρια. Τα επινεία κράτησαν για μέρες με την ΕΠΑ να αντιπροσωπεύει το κυπριακό ποδόσφαιρο στην Α’ Εθνική Κατηγόρια του Ελληνικού Πρωταθλήματος για την περίοδο 1970-71. Ένα πρωτάθλημα που κρίθηκε από την αναλογία τερμάτων (για τη διακύμανση του σκορ, δες το ρεπορτάζ).

Παραθέτουμε πιο κάτω δημοσιεύματα από την αθλητική εφημερίδα ΦΙΛΑΘΛΟΣ, ημερομηνίας 30 Μαρτίου 1970, που μας παραχώρησε ευγενώς ο παλιός οπαδός της ΕΠΑ Φώτης Κασπαρής.

Το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας. Ο αρχηγός Μάκης Αλκιβιάδης με το κύπελλο. Στους ώμους των φιλάθλων ο Τσέχος προπονητής μ. Χαβράνεκ. Δίπλα από τον Μάκη ο μ. Αλέκος Ρώσσος